Oprysk to jedna z kluczowych metod walki z chwastami. Aby zabiegi ochrony roślin były skuteczne, wymagają jednak odpowiedniego rozplanowania. Prawidłowy dobór substancji czynnej jest oczywiście kwestią kluczową, niemniej równie istotne są czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura czy pora dnia. Zobacz, jak duże znaczenie dla maksymalnej skuteczności ma odpowiedni termin aplikacji preparatów.
Środki ochrony roślin – kiedy je stosować?
Opryski rolnicze na chwasty, szkodniki oraz choroby grzybowe powinny być wykonywane wieczorem lub w godzinach nocnych, tak aby nie dopuścić do ich kontaktu z zapylaczami. Od świtu do zmierzchu trwa bowiem oblot pszczół, dlatego jakakolwiek ingerencja z wykorzystaniem chemicznych oprysków jest niewskazana. Szkodliwe substancje mogą bowiem osiąść na korpusie owada, pozostawiając specyficzny zapach. W efekcie pszczoła zostanie potraktowana jako intruz po powrocie do ula. Za nocnym opryskiem przemawiają również warunki pogodowe. Wieczorem temperatura powietrza jest niższa, dzięki czemu środki ochrony roślin będą bardziej efektywne, a zapach oprysku – mniej intensywny.
Temperatura a oprysk na chwasty
Przyjmuje się, że optymalna temperatura stosowania środków do ochrony roślin oscyluje w granicach od 10 do 25 °C. Oczywiście, wiele zależy od zastosowanych substancji czynnych. Przykładowo, niektóre herbicydy mają minimalne wymagania temperaturowe na poziomie 8 °C, podczas gdy inne (klasy herbicydów fenylomocznikowych) doskonale radzą sobie w trudniejszych warunkach klimatycznych. Efektywność większości preparatów w niskich temperaturach jest jednak obniżona, dlatego producenci rekomendują przestrzeganie wytycznych. Niestosowanie się do zaleceń może skutkować nie tylko brakiem ochrony, ale także zahamowaniem wzrostu roślin. Co ciekawe, zbyt wysoka temperatura również nie jest pożądana. W takich warunkach może bowiem dojść do uszkodzenia nadziemnych części, które prowadzi do ich całkowitej degradacji.
Środki ochrony roślin a opady atmosferyczne
Wilgotność gleby oraz opady deszczu mają znaczący wpływ na efektywność zabiegów ochronnych. Przykładowo, herbicydy doglebowe są bardzo wrażliwe na niedobory wody, które skutkują utrudnionym transferem substancji czynnych do korzeni. Warto przy tym zaznaczyć, że susza opóźnia wschody chwastów, co może wymuszać ponowne przeprowadzenie zabiegu. A jak wygląda kwestia pryskania na rosę? Opryski można wykonywać na krótko przed nadejściem rosy, niemniej skuteczność zabiegu zostanie obniżona w przypadku przeprowadzenia go przy pełnej rosie.
Oczywiście, najważniejszym elementem decydującym o przeprowadzeniu oprysku jest lustracja pól, czyli ocena plantacji. Na tej podstawie można dobrać środek ochrony roślin dopasowany do fazy rozwojowej, presji szkodników czy obecności określonych gatunków chwastów. Nie ulega jednak wątpliwości, że świadome wyznaczenie czasu oprysku oraz znajomość wpływu czynników zewnętrznych na uprawy to gwarant prawidłowego i skutecznego wykonania zabiegu.
- Zewnętrzny materiał partnerski