Zrozumienie toksycznych związkówNie zawsze łatwo jest zauważyć toksyczną przyjaźń, zwłaszcza jeśli jesteś nowy w mieście lub jesteś w pierwszych miesiącach poznawania nowych ludzi. Czerwone flagi, które oznaczają niezdrowy związek - na przykład manipulacja, zazdrość, wyzywanie i pasywna agresja - są często subtelne i trudne do wykrycia na pierwszy rzut oka. Toksyczny przyjaciel może powoli zatruwać twoje życie, ale możesz zidentyfikować tego typu przyjaźnie, zanim będą miały szansę wyrządzić trwałe szkody. Jeśli wydaje ci się, że dynamika twojej przyjaźni stała się toksyczna, być może nadszedł czas, aby ponownie ocenić sytuację i dowiedzieć się, czy ta osoba jest naprawdę przyjacielem, czy tylko znajomym, któremu w jakiś sposób udało się zajść ci za skórę.

Ciągle wątpisz we własne uczucia i możliwości

Jeśli stale wątpisz we własne emocje, możesz być w toksycznym związku. Toksyczni przyjaciele zazwyczaj mają tendencję do "swift-boat" innych - do stawiania innych w dół poprzez kwestionowanie ich motywów i krytykowanie ich umiejętności podejmowania decyzji. Z czasem ci toksyczni przyjaciele zdołają osłabić twoją pewność siebie, sprawiając, że nie będziesz ufać swoim własnym uczuciom i opiniom. Jeśli zauważysz, że przyjaciel stale kwestionuje twoje uczucia, zastanów się, czy ta osoba jest godna zaufania. W końcu posiadanie bliskiego przyjaciela, który ciągle w ciebie wątpi, może być bardzo stresujące i raniące.

  • Jeśli zauważysz, że nieustannie kwestionujesz swoje uczucia i opinie, spróbuj cofnąć się i dowiedzieć się, czy zachowanie tej osoby jest odpowiedzialne za twoje wątpliwości, czy też zawsze tam były, ale po prostu nie zauważyłeś ich aż do teraz.
  • Podobnie jak w przypadku pierwszego znaku, jeśli stale wątpisz w swoje umiejętności, możesz być w toksycznym związku.

Tego typu toksyczni przyjaciele mają zwykle zwyczaj umniejszania innych - i robią to w tak subtelny sposób, że możesz nawet nie zauważyć obelg. Jeśli zauważysz, że przyjaciel stale krytykuje lub stawia w dół swoje wybory i umiejętności, te wątpliwości dotyczące twoich umiejętności mogą być spowodowane przez tego toksycznego przyjaciela.

Przyjaciel zawsze cierpi z powodu jakiegoś dramatu

Jeśli twój przyjaciel zawsze jest w lub słyszy o jakimś dramacie, możesz być w toksycznej przyjaźni. Toksyczni przyjaciele zazwyczaj mają dar do znajdowania sytuacji, które są dramatyczne i/lub obraźliwe. Jeśli przyjaciel zawsze mówi o lub wchodzi w obraźliwe relacje, te dramatyczne sytuacje mogą powoli zżerać waszą przyjaźń. Na przykład, jeśli stale rozmawiasz o niezdrowych związkach ze swoimi przyjaciółmi, możesz w końcu wnieść ten dramat do swojej przyjaźni z nimi. Możesz również być w toksycznym związku, jeśli twój przyjaciel zawsze mówi o dramatycznych wydarzeniach, takich jak kłótnie z rodzicami, kłopoty z szefem itp.