Przewodnik po ogrzewaniu promiennikowym: Wskazówki dotyczące zakupu odpowiedniego systemu ogrzewania promiennikowego dla Twojego domuZ odpowiednim systemem grzewczym, Twój dom może być przytulnym i przyjaznym miejscem o każdej porze roku. Ciepło promiennikowe jest idealne do utrzymania domu w cieple podczas chłodnych miesięcy, a jednocześnie czuć się komfortowo podczas cieplejszych. Ale czym dokładnie jest ciepło promiennikowe i jak działa? Słowo "promieniowanie" może być stosowane do wszystkiego, co emituje światło lub ciepło w określonym kierunku. Większość obiektów wydziela zarówno ciepło promieniujące, jak i konwekcyjne, jednak tylko ciepło promieniujące wywołuje daleko idące skutki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym rodzaju ogrzewania w domu.

Ogrzewanie na podczerwień

Urządzenie tzw. promienniki ciepła, które jest zaprojektowane do emitowania fal IR jest znane jako grzejnik IR. Jest ono powszechnie stosowane w przemyśle, np. w laboratoriach i piecach garncarskich, ale jest również używane w domu do ogrzania pomieszczenia. Gdy grzejnik jest włączony, fale IR rozchodzą się od niego i przenikają przez ściany i przedmioty w pomieszczeniu. Ściany, sufit i inne przedmioty również stają się ciepłe i uwalniają swoje ciepło do pomieszczenia. Nazywa się to ogrzewaniem promiennikowym.

Korzyści z ogrzewania promiennikowego

Jeśli dom ma dobrze zaprojektowany system promiennikowy, będzie on bardziej energooszczędny niż system z wymuszonym obiegiem powietrza, a także pomoże poprawić jakość powietrza w Twoim domu. Systemy ogrzewania promiennikowego są bardzo wydajne i mogą rozprowadzać ciepło równomiernie w całym domu. Tego samego nie można powiedzieć o systemach z wymuszonym obiegiem powietrza. Systemy ogrzewania promiennikowego zużywają mniej energii niż systemy z wymuszonym obiegiem powietrza, co oznacza, że są tańsze w eksploatacji.

Rodzaje promienników

  • Ogrzewanie podłogowe - ogrzewanie podłogowe odbywa się za pomocą betonowych lub aluminiowych mat zainstalowanych w podłożu. Są one podłączone do centralnego systemu i są najlepszą opcją dla domu z wykończoną podłogą, jak twarde drewno lub płytki. -
  • Ogrzewanie ścienne - ogrzewanie ścienne odbywa się za pomocą rur lub paneli osadzonych za płytą gipsową. . Ogrzewanie ścienne jest odpowiednie zarówno dla ścian betonowych, jak i drewnianych.
  • Ogrzewanie sufitowe - ogrzewanie sufitowe jest wykonywane za pomocą paneli zainstalowanych w legarach nad przestrzenią mieszkalną. Najlepiej sprawdzają się w przypadku modernizacji, zwłaszcza gdy konieczne jest łatanie. Ogrzewanie sufitowe nadaje się do sufitów betonowych i drewnianych, o ile nad pomieszczeniem mieszkalnym znajdują się legary.

Instalacja promiennika

Aby promiennik został zainstalowany z powodzeniem, musisz wybrać najlepszy typ grzejnika, zdecydować gdzie go zainstalować, a następnie zatrudnić profesjonalistę do wykonania instalacji. Musisz zdecydować, który typ grzejnika będzie działał najlepiej dla Twojego domu. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę to budżet, lokalizacja pokoju i układ domu.