Do 2 maja wszyscy podatnicy mają obowiązek rozliczyć się z Urzędem Skarbowym ze swoich podatków. Mimo, że wszyscy ci, którzy uzyskują w jakiś sposób przychody mają do czynienia z rozliczaniem podatku co rok, nadal temat owiany jest mitami i legendami miejskimi. Nic więc dziwnego, że rozliczanie swojego podatku kojarzy nam się negatywnie i boimy się samodzielnie podejmować tego zadania w zamian szukając pomocy fachowca- księgowego. Z tego tekstu dowiesz się kilku podstawowych i bardzo przydatnych informacji na temat rozliczania swojego podatku.
W jaki sposób mogę rozliczyć swój podatek?
Jest kilka opcji na to, aby rozliczyć się z fiskusem. Pierwszym z nich jest sposób, który wszyscy znamy. Chodzi o wydrukowanie papierowego formularza, lub odebranie go od pracodawcy, uzupełnienie go samodzielnie lub z czyjąś pomocą i następnie dostarczenie go do Urzędu Skarbowego. Inną opcją jest skorzystanie z elektronicznego odpowiednika formularza podatkowego. Do tego może posłużyć darmowy program do PIT https://www.podatnik.info/program-do-pit . Tego typu usługi zapewniają zupełnie bezpieczne uzupełnienie dokumentu oraz wysłanie go drogą elektroniczną. Programy te są bardzo proste i intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu może skorzystać z nich osoba, która nie jest biegła w obsłudze komputera. Aby wypełnić swoją e-deklarację podatkową należy pierw wybrać rodzaj formularza a następnie wpisać swoje dane:
-
imię,
-
nazwisko,
-
datę urodzenia,
-
numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej),
-
identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),
-
kwotę przychodów widniejącą na poprzednim rozliczeniu podatkowym (jeśli nie uzyskiwałeś wtedy przychodów wystarczy, że wpiszesz ,,0'').
Kiedy wejdziesz na stronę programu służącego do wypełniania deklaracji podatkowych, pojawi Ci się wiele propozycji formularzy. Oto kilka z nich:
-
PIT- 28 (przeznaczony dla osób, które otrzymują przychody z działalności gospodarczej, opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym),
-
PIT- 36 (przeznaczony dla podatników, którzy prowadzą działalność pozarolniczą, działalność ta musi być opodatkowana na zasadach ogólnych),
-
PIT- 37 (przeznaczony dla podatników, którzy uzyskiwali przychody przez pracę na umowie o pracę, zlecenie lub dzieło),
-
PIT- 38 (przeznaczony dla osób, które uzyskały przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub przez udział w spółce mającej osobowość prawną).
Wyślij swój PIT w terminie!
Zwykle termin złożenia deklaracji podatkowych sięga ostatniego dnia kwietnia. W tym roku jednak dzień ten wypada w sobotę, czyli dzień niepracujący dla urzędów. Z tego powodu termin złożenia dokumentów został przesunięty na korzyść podatników, na 2 maja. Trzeba jednak pamiętać o absolutnie ścisłym przestrzeganiu tej daty. Zbagatelizowanie tego może skończyć się nieprzyjemnościami w postaci kar nałożonych przez policję skarbową. Do takich kar można zaliczyć karę grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych oraz karę ograniczenia wolności. W najgorszych przypadkach mogą być przydzielone obie z nich.
- Artykuł sponsorowany